ŚWIAT MINERAŁÓW

Bursztyn





Właściwości fizyczne i chemiczne

Skład chemiczny (C10H16O)+związki siarki H2S
Twardość w skali
Mohsa
2-2,5
Gęstość 1,08 g/cm3
Łupliwość Brak
Przełam Muszlowy
Rysa Biała



Bursztyn to „minerał” organicznego pochodzenia. Jest to kopalna żywica drzew iglastych, a w rzadszych przypadkach żywicujących liściastych drzew z grupy bobowców.
Bursztyn tworzy nieregularne bryłki o barwie od jasnożółtej do brunatnej, zdażają się też przypadki białych, czarnych, czerwonych i niebieskich bursztynów. Może być on przezroczysty, przeświecający jak i nieprzejrzysty. Bursztyny zawierają czasem inkluzje z okresu kredy i kenozoiku w postaci szczątek zwierząt lub roślin, najczęściej są to drobne owady, pajęczaki i drobne płazy. Dzięki temu, że burszyn doskonale zachował w szczątki organizmów, naukowcy są w stanie dużo się dowiedzieć o życiu na Ziemi z czasów prehistorii.

Znany ch jest około 60 odmian tego „kamienia”:
  • burmit- bursztyn pochodzący z Birmy, najczęściej w kolorze czerwonawym.
  • bursztyn bałtycki- to bursztyn będący sukcynitem powstałym w eocenie. Jak sama nazwa wskazuje, występuje on w rejonie Bałtyku.
  • symetyt –charakteryzuje się wyraźna opalescencją, spotykany we Włoszech.
  • walchowit – nieprzezroczysty, beżowy bursztyn występujący na Morawach.
  • bursztyn dominikański – niebieska odmiana bursztynu znajdowana w osadach na Dominikanie na Karaibach.
  • aikait –odmiana znajdowana głównie na Węgrzech i we Francji.
Owad zatopiony w żywicy


Występowanie

Około 90% całych światowych zasobów bursztynu znajdują się w obwodzie kaliningradzkim w Rosji. Poza Rosją występuje również w Tajlandii, Wietnamie, Polsce, Kanadzie, Niemczech, Łotwie, Danii i na Litwie.
Sporadycznie był też znajdowany w centralnej oraz południowej Polsce.

Zastosowanie

Bursztyn bałtycki jest najbardziej ceniony w jubilerstwie, niestety z powodu niewielkiej twardości szybko się zarysowuje. Stosowany był w medycynie ludowej do zabijania zarazków oraz na bóle różnego rodzaju.