ŚWIAT MINERAŁÓW

Obsydian





Obsydian to kwaśna skała wylewna złożona wyłącznie ze szkliwa wulkanicznego. Powstaje wskutek natychmiastowego stygnięcia magmy. W jego skład chemiczny wchodzi m.in. dwutlenek krzemu. Ulega rekrystalizacji, przyjmując wygląd zwyczajnej, drobnoziarnistej skały.

Występuje zazwyczaj w barwie: czarnej, brunatnej, szarej, czerwonej, rzadziej spotykane są niebieskie lub oliwkowe obsydiany. Jego barwa zależy od rodzaju magmy, z której powstał oraz od pigmentu hematytowego lub obecności niektórych minerałów: kwarcu, biotytu. Ma charakterystyczny szklisty połysk.

Rodzaje obsydianu:

  • falisty – przypomina rysunek przedstawiający pofałdowane wstęgi, smugi.
  • iryzujący (tęczowy) – wykazuje żarzącą się iryzację o barwach: złocistej, zielonej, niebieskiej, purpurowej.
  • śnieżny (kwiatowy) – handlowa nazwa czarnego obsydianu zawierającego liczne białe krystality układające się w kształt płatków śniegu lub kwiatów.
  • kwitnący – czarny, podobny do obsydianu śnieżnego, zawiera liczne białe sferolity.
  • onyksowy – odznacza się występowaniem naprzemianległych jasnych i ciemnych warstewek lub wstęg, podobnych jak w onyksie.
  • połyskliwy – odznacza się metalicznym odblaskiem lub „skrzącym się” połyskiem wywołanym przez bardzo drobne pęcherzyki gazowe.

Występowanie

Obsydian jest dość rozpowszechnioną skałą na Ziemi. Najlepsze złoża zlokalizowane są na terenie USA, Armenii, Włoch, Kenii, Meksyku, Gruzji, Peru i Gwatemali.


W Polsce występuje na Górnym Śląsku.

Zastosowanie

Skała ta, ze względu na swoje ostre krawędzie, była wykorzystywany przez człowieka już w epoce kamienia do wyrobu narzędzi oraz broni.
Dzisiaj używany jest jako kamień dekoracyjny, ozdobny, jubilerski i kolekcjonerski.


Skały obsydianowe