ŚWIAT MINERAŁÓW

Muskowit





Właściwości fizyczne i chemiczne

Skład chemiczny (KAl2(OH),F)2AlSi3O10)
Twardość w skali
Mohsa
2–2,5
Gęstość 2,77 do 2,88 g/cm3
Łupliwość Doskonała, jednokierunkowa
Przełam Blaszkowy
Rysa Biała



Muskowit to minerał z gromady krzemianów należący do grupy mik. Muskowit tworzy kryształy o pokroju tabliczkowym, płytkowym lub krótkosłupowym.
Występuje w skupieniach zbitych, blaszkowych, łuskowych i rozetowych. Jest miękki, sprężysty i przezroczysty. Niekiedy zawiera: chrom – fuchsyt, mangan – alurgit, magnez i żelazo – fengit; a także sód, lit, wapń, tytan. Zdarzają się w nim także wrostki cyrkonu, hematytu, rutylu.
Niektóre minerały wykazują zjawisko asteryzmu, czyli pojawienie się smug świetlnych układających się w kształt sześcioramiennej gwiazdy.

Muskowit jest pospolitym minerałem skałotwórczym. Występuje w skałach magmowych i metamorficznych. Znany jest także ze skał osadowych. W skałach magmowych pojawia się głównie w dwumikowych granitach i granodiorytach.



Występowanie

Największe złoża tego minerału zlokalizowane są na terenach: Indii, Rosji (Ural), Kanady, USA, Brazylii, Austrii.
W Polsce duże kryształy są spotykane w pegmatytach w okolicach Strzegomia, Dzierżoniowa, Strzelina, Szklar, na Pogórzu Izerskim i w Tatrach.

Zastosowanie

Muskowit, podobnie jak mika, jest doskonałym izolatorem termicznym i elektrycznym. Poza tym, wykorzystywany jest również przy produkcji gumy, papieru przemysłowego, tapet ściennych, tworzyw sztucznych.
Dawniej był także używany zamiast szkła do szklenia okien.


Muskowit i fuchsyt