ŚWIAT MINERAŁÓW

Czaroit





Właściwości fizyczne i chemiczne

Skład chemiczny (Ca,Na)2K[(OH,F)2/Si4O10])
Twardość w skali
Mohsa
6
Gęstość 2,40 – 2,69 g/cm3
Łupliwość Dobra w trzech kierunkach
Przełam Nierówny, zadziorowaty
Rysa Biała



Czaroit to szlachetny minerał z gromady krzemianów. Jest to kamień bardzo rzadki, gdyż występuje tylko w jednym miejscu na świecie.
Pierwszy raz znaleziony został w 1948 roku w Rosji, ale poprawnie zidentyfikowany dopiero w 1974 roku.

Jest minerałem o zagadkowej strukturze między krzemianami warstwowymi a wstęgowymi i bardzo zmiennym składzie chemicznym. Jego skład chemiczny nie jest do końca znany. Co jakiś czas odnajduje się w nim inne pierwiastki mające mniejsze lub większe znaczenie w jego strukturze, dlatego podany wzór chemiczny nie jest w 100% dokładny.
Czaroit rzadko tworzy kryształy, występuje natomiast w skupieniach ziarnistych, zbitych i promienistych. Jest przeświecający, przeważnie wykazuje obecność nieregularnych, barwnych plam. Jego niejednorodna fioletowa barwa wynika z obecności innych minerałów. Często współwystępuje z kkwarcem.



Występowanie

WDotychczasowe jedyne miejsce występowania czaroitu to dorzecze rzeki Czary we wschodniej Syberii. Spotykany jest tam na obszarze o powierzchni około 10 km2.

Zastosowanie

Minerał ten ze względu na swoją rzadkość, jest poszukiwanym kamieniem kolekcjonerskim jak i jubilerskim. Ma on również duże znaczenie naukowe.