ŚWIAT MINERAŁÓW

Chalcedon





Właściwości fizyczne i chemiczne

Skład chemiczny SiO2
Twardość w skali
Mohsa
6,5-7
Gęstość 2,6 g/cm3
Łupliwość Brak
Przełam Nierówny, muszlowy
Rysa Biała



Chalcedon to pospolity i szeroko rozpowszechniony minerał, odmiana skrytokrystalicznej krzemionki o włóknistej strukturze. Zbudowany jest z kwarcu i moganitu.
Nazwa kamienia pochodzi od greckiego miasta Chalkedon. Chalcedon może występować w wielu różnych barwach: szarej, sinoniebieskiej, żółtej czy brązowej. Zmianę barwy kamienia, powodują zmiany temperatury, działanie promieni słonecznych lub wrostki innych minerałów np. miki, hematytu, chlorytu. Występuje głównie w formie nerkowej, groniastej lub skorupowej, jest przeświecający, rzadziej przezroczysty. Zdarzają się przypadki występowania opalescencji.

Znajdywany w skałach wulkanicznych, np. w melafirach, bazaltach, andezytach i dacytach.



Występowanie

Największe złoża tego minerału zlokalizowane są na terenie: Brazylii, Urugwaju, Arabii Saudyjskiej, Rosji, Jemenu, Kazachstanu, Mongolii, Kanady, Słowacji, Islandii i Rumunii.

Zastosowanie

Na podstawie wykopalisk archeologicznych wiadomo, że już 8000 lat temu wyrabiano z niego narzędzia. W starożytności wykonywano z niego pieczęcie i portrety.
Obecnie chalcedon to ceniony kamień kolekcjonerski i ozdobny, wykorzystywany do produkcji wyrobów jubilerskich. Znajduje też zastosowanie w mechanice precyzyjnej.