ŚWIAT MINERAŁÓW

Andaluzyt

Właściwości fizyczne i chemiczne

Skład chemiczny Al2O[SiO4]
Twardość w skali
Mohsa
6,5-7
Gęstość 3,16–3,2 g/cm3
Łupliwość Wyraźna
Przełam Nierówny
Rysa BiałaAndaluzyt to dość rzadki minerał należący do grupy krzemianów. Nazwa minerału pochodzi od regionu Hiszpanii –Andaluzji, gdzie po raz pierwszy go znaleziono.
Andaluzyt tworzy wydłużone kryształy, najczęściej w formie skupień ziarnistych, zbitych, promienistych. Cechuje go silny pleochroizm, czyli zmiana barwa podczas polaryzacji światła, wykazuje natomiast słabą fluorescencję.
Najczęściej jest nieprzezroczysty, przeświecający, w barwie: szarej z różnymi odcieniami różowego, czerwonego i brązowego. Ciekawą cechą jest odporność na kwasy.

Występuje w skałach metamorficznych, okruchowych i żyłach pegmatytowych.

Jego odmiana to chiastolit, który wyróżniają czarne, węgliste inkluzje układające się w kształt krzyża lub klepsydry.Występowanie

Główne złoża tego minerału zlokalizowane są na terenie: USA, Afryki Wschodniej, Brazylii, Rosji, Australii i Kazachstanu.

Zastosowanie

Ze względu na swoją rzadkość posiada wartość kolekcjonerską. Czasami również stosowany w jubilerstwie. Oprócz tego wykorzystywany jest przy wyrobie specjalnego rodzaju porcelany oraz produkcji materiałów kwasoodpornych i ognioodpornych.