ŚWIAT MINERAŁÓW

Bizmut





Właściwości fizyczne i chemiczne

Skład chemiczny Bi
Twardość w skali
Mohsa
2-2,5
Gęstość 9,7–9,8 g/cm3
Łupliwość Wyraźna, doskonała w dwóch kierunkach
Przełam Zadziorowaty, nierówny
Rysa Różne odcienie szarości



Bizmut to pierwiastek chemiczny, który w czystej postaci jest kruchym metalem o srebrnym połysku z różowymi refleksami. Wykazuje inwersję rozszerzalności termicznej, czyli przy obniżaniu temperatury zmniejsza się jego gęstość.
Bizmut ogrzany do temperatury topnienia, a następnie wolno oziębiany spontanicznie tworzy kryształy lejkowate; jeśli szybkość oziębiania jest niewielka, rozmiary kryształów mogą być bardzo duże. Minerał ten często wytwarzany jest syntetycznie, tworząc duże, sześcienne kryształy. Opalizacjatego kamienia spowodowana jest dodaniem cienkiej warstwy tlenku na powierzchni metalu.

Naturalny bizmut występuje w skorupie ziemskiej w postaci trzech rud: bizmutynu, bizmutytu i ochry bizmutowej, ktore stanowią zazwyczaj zanieczyszczenie rud miedzi i ołowiu. Rzadko występuje naturalnie w postaci rodzimej.

Bizmut syntetyczny


Występowanie

Bizmut rodzimy występuje w: Boliwii, Peru, Meksyku, USA, Kanadzie, Australii, Niemczech, Japonii, Czechach, Hiszpanii.
W Polsce spotykany w okolicach Dolnego Śląska.

Zastosowanie

Bizmut jako minerał jest jedynie kamieniem kolekcjonerskim, natomiast jako pierwiastek znajduje zastosowanie w produkcji farb, tworzyw sztucznych. W przeszłosci stosowany był w medycynie jako środek antybakteryjny oraz różnego rodzaju leki.