ŚWIAT MINERAŁÓW

Oliwin

Właściwości fizyczne i chemiczne

Skład chemiczny (Mg, Fe)2 SiO4
Twardość w skali
Mohsa
6,5–7
Gęstość 3,27 - 4,2 g/cm3
Łupliwość Niewyraźna
Przełam Muszlowy
Rysa BiałaOliwiny to grupa minerałów, które można zaliczyć do minerałów skałotwórczych jak i szlachetnych. Do oliwinów należy m.in. perydot.
Oliwiny są głównie krzemianami: magnezu, żelaza, manganu i niklu.
Często zawierają izomorficzne domieszki chromu, glinu, tytanu, sporadycznie też wapnia. Oliwin ma szklisty połysk, występuje w różnych barwach, przeważnie w zielonej, brązowej ale również i czarnej. Najrzadsze odmiany są białe lub bezbarwne.
Tworzą zazwyczaj kryształy słupkowe i tabliczkowe. Występują w skupieniach ziarnistych, zbitych, czasami występują jako pojedyncze ziarna, niekiedy występują w postaci ziarnistych skupień zwanych „bombami oliwinowymi”.

Oliwiny to rozpowszechniony składnik skał magmowych głębinowych i wylewnych. W czystej postaci występują rzadko.Występowanie

Wydobywany na Antarktydzie, w Rosji, RPA, Australii, Birmie. Kenii, Egipcie, Włoszech, Norwegii, Niemczech, Meksyku, USA.

Zastosowanie

Minerał ten znajduje wykorzystanie jako surowiec do produkcji materiałów ogniotrwałych, surowiec do produkcji technicznego szkła kwarcowego oraz wykorzystywany w badaniach naukowych. Oliwiny to cenione kamienie jubilerskie i kolekcjonerskie.