ŚWIAT MINERAŁÓW

Marmur





Marmur to metamorficzna skała powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Za przemianę odpowiedzialne są wysoka temperatura i wysokie ciśnienie, które działają we wnętrzu Ziemi na pierwotne skały. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu.

Marmur ma charakterystyczny wygląd, który łatwo rozpoznać, zawdzięcza to specyficzny żyłkom, które przebiegają przez strukturę kamienia. Może występować w wielu barwach począwszy od bieli, poprzez odcienie szarości, żółci, błękitu, a skończywszy na ciemnych odcieniach brązu i czerni.
Marmur można podzielić na:

  • marmur kalcytowy
  • marmur dolomitowy

Występowanie

Skała ta wydobywana jest głównie we Włoszech i w Chorwacji.
W Polsce marmur wydobywany jest wyłącznie w Sudetach, przede wszystkim w Masywie Śnieżnika, gdzie występuje w dwóch odmianach kolorystycznych- białym i zielonym. Z kolei złoże marmuru szarego z odcieniem niebieskawym znajduje się w Sławniowicach.

Zastosowanie

Marmur ma najszersze zastosowanie w budownictwie już od czasów starożytnych. Wynika to z jego właściwości oraz cenionego wyglądu. Z uwagi na to, że jest słabo odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz kwasów, częściej wykorzystuje się go do wykończenia wnętrz.
Marmury głównie są wykorzystywane jako kamień posadzkowy, wykładzinowy i dekoracyjny.


Wydobycie marmuru