ŚWIAT MINERAŁÓW

Perła




Właściwości fizyczne i chemiczne

Skład chemiczny Ca+CO3+subst.organiczna + H2O
Twardość w skali
Mohsa
2,5–4,5
Gęstość 2,60–2,85 w g/cm3
Łupliwość Brak
Przełam Nierówny
Rysa Biała



Perła to wytwór małży, rzadziej ślimaków zbudowane z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli (masa perłowa), której głównymi składnikami są węglan wapnia i rogowata substancja białkowa.
Perły powstają najczęściej w wyniku reakcji organizmu na ciało obce, które przedostało się do muszli. W jubilerstwie perły definiuje się jako „produkty naturalne pochodzenia organicznego.

Perły występują w różnych barwach: białe, białoróżowe, kremowe, różowe, żółte, szare, ciemnoszare i czarne z refleksem zielonym, niebieskim lub oberżynowym białawe lub biało-zielonawe o tęczowym połysku, czasem są żółtawe lub zielonkawe, a czasem zupełnie czarne.



Ze względu na pochodzenie rozróżnia się:
  • perły naturalne – powstałe w przyrodzie bez udziału człowieka zarówno w morzach jak i w wodach słodkich. Określa się je mianem pereł prawdziwych. Dzielą się na:
    • perły słonowodne
    • perły słodkowodne
  • perły hodowane – rosnący popyt doprowadził do tego, że zaczęto masowo hodować perłopławy. Mimo że perły takie powstały przy współudziale człowieka, są produktem naturalnym, a nie imitacją. Podobnie jak perły naturalne, dzielą się na słono- i słodkowodne


Występowanie

Perły występują w Zatoce Perskiej, Zatoce Mannar, u wybrzeży Morza Czerwonego, u wybrzeży Madagaskaru, Birmy, Filipin, Australii.

Zastosowanie

Perły, ze względu na swój połysk, od wielu lat są szczególnie cenione w jubilerstwie.


Perły barokowe