ŚWIAT MINERAŁÓW

Cytryn

Właściwości fizyczne i chemiczne

Skład chemiczny SiO2
Twardość w skali
Mohsa
7
Gęstość 2,65 g/cm3
Łupliwość Ledwo dostrzegalna
Przełam Muszlowy
Rysa Biała, szaraCytryn to szlachetna odmiana kwarcu o żółtym, cytrynowym kolorze. Jego nazwa pochodzi od starofrancuskiego słowa citrin, co oznacza żółty.
Występuje zazwyczaj w ziarnistym, pręcikowym, zbitym skupieniu. Czasem wytwarza dwubarwne formy, będące w części cytrynem, a w części ametystem, taki kamień nazywany jest wtedy ametrynem. Cytryn jest często spotykany w formie tzw. szczotek krystalicznych oraz skupień zbitych. Żółta barwa minerału spowodowana jest obecnością wrostków wodorotlenku żelaza.

Cytryn występuje w melafirach i pegmatytach, gdzie często towarzyszy mu turmalin.

Cytryny prawdopodobnie
poddane procesowi podgrzewania


Występowanie

Najlepsze okazy cytrynu pochodzą z terenów Brazylii, Rosji, Madagaskaru. Mniej wartościowe złoża znajdują się w: Kazachstanie, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii.
W Polsce występuje w Sudetach i koło Jeleniej Góry.

Zastosowanie

Cytryn to ceniony kamień jubilerski jak i kolekcjonerski. Niestety obecnie większość cytrynów znajdujących się na rynku to podgrzane ametysty lub moriony, czyli kwarce dymne. Cytryn naturalny od podgrzanego można rozróżnić dzięki barwie- naturalny jest bladożółty, natomiast podgrzany często wykazuje czerwonawy odcień.

Według medycyny niekonwencjonalnej podwyższa zdolności regeneracyjne organizmu, łagodzi migreny, usprawnia pracę systemu trawiennego.


Ametryn