ŚWIAT MINERAŁÓW

Krzemień






Krzemień to krzemionkowa skała osadowa. Występuje w formie kulistych, bulwiastych i bochenkowatych kształtów. Krzemień zazwyczaj pokryty jest jasną korą krzemionkową, materiałem zdecydowanie miękkszym od samego krzemienia.
Mogą mieć barwę od białej przez żółtą do brązowej.

Skały te powstają najczęściej na skutek wytrącania dwutlenku krzemu (krzemionki) z roztworu wodnego, bądź w wyniku nagromadzenia krzemionkowych elementów szkieletów różnych organizmów.
Minerały krzemionkowe tworzą się również w trakcie przemian zachodzących podczas przemiany osadu w skałę.

Spośród krzemieni można wyróżnić:
  • krzemień pasiasty, czyli ozdobną odmianę odznaczającą się występowaniem jasnoszarych, mniej więcej regularnych pasów. Ze względu na swój atrakcyjny wygląd i odpowiednią twardość krzemienia, krzemień pasiasty jest bardzo ceniony w jubilerstwie.
  • krzemień czekoladowy


Występowanie

Krzemienie występują w m.in. Egipcie, Argentynie, Kanadzie, Australii i USA. Spotykane są również na obszarze całej Polski.

Zastosowanie

Krzemień używany był już od czasów prehistorii, gdzie używany był jako materiał do wyrobu broni, narzędzi oraz wykorzystywany do krzesania ognia.
Dziś znajduje zastosowanie w przemyśle ceramicznym, chemicznym oraz w jubilerstwie (wyrabia się z niego głównie przedmioty artystyczne).