ŚWIAT MINERAŁÓW

Kamienie syntetyczne


Kamienie syntetyczne to kamienie wyprodukowane w labolatorium, mające te samą strukturę i ten sam skład co naturalne.
Kamienie syntetyczne sa najczęściej sprzedawane jako rubiny, szmaragdy i inne minerały szlachetne. Imitacje i podróbki to w czasach masowej produkcji tanim kosztem są bardzo często spotykane.
Do produkcji owych „podróbek” używane jest zazwyczaj szkło, plastik, piasek. Wytwarzane są również kamienie, które nie występują i nigdy nie występowały w naturze, a pomimo tego są sprzedawane jako naturalne.

Kamienie niewystępujące w naturze to np:
  • Piasek pustyni
  • Noc Kairu
  • Opalit-niezwykle często spotykany sztuczny kamień, produkowany wyłącznie ze szkła. Jest to tania imitacja opalu lub kamienia księżycowego.Jak odróżnić kamień syntetyczny lub imitację od naturalnego?

Kamienie naturalne w stanie surowym można poznać po charakterystycznym, bardziej lub mniej nieregularnym kształcie. Zdarzają się jednak przypadki prób szlifowania sztucznych kamieni by przypominały te naturalne.

Jeśli jednak mamy do czynienia z minerałami oszlifowanymi jedynym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalistycznego mikroskopu. Oczywistym jest, że nikt w domu nie ma takiego sprzętu, jedynie gemmolodzy mają dostęp do tego typu urządzeń.